درمان ناباروری مردان

با توجه تماس های مکرر دوستان عزیز در مورد ناباروری و مشکلات نازایی مقاله ای در مورد مشکلات ناباروری مردان نوشته ام که تقدیم می شود امیدوارم همانطور که مشکل تعدادی از دوستان را حل کرده و در تجربه هم اثر خوبی داشته اند، شما هم با عمل به موارد مهم آن نتیجه خوبش را به ما گزارش کنید شاید این مقاله و روش های موثر آن راهی جدید برای درمان این مشکلات باز کند.

صادق عطار

تعریف نازائی و ناباروری
تا زمانى که حاملگى اتفاق نیفتد و نیاز به درمان جدى نباشد، نازایى را اولیه گویند و اگر پس از یک بارورى دچار نازایى گردد، بدان نازایى ثانویه مى‏گویند. همچنین اگر با تمام تلاشها براى درمان نازایى، هیچ‏گونه بارورى روى ندهد، به آن عقیمى گفته مى‏شود.
گرچه هنگام مراجعه یک زوج به پزشک- براى مشاوره- ابتدا زنان مورد بررسى و ارزیابى قرار مى‏گیرند، ولى روشن است که همیشه عامل نازایى در یک زوج، جنس مؤنث نیست؛ بلکه در ۳۰- ۴۰ درصد موارد، ممکن است جنس مذکر عامل نازایى باشد و یا دست‏کم سهم عمده‏اى در ایجاد نازایى داشته باشد.در این مقاله هم به همین عامل، یعنی نازائی جنس مذکر پرداخته ایم.
علتهاى مهم نازایى به شرح زیر مى‏باشد:
۱/ فاکتورهاى وابسته به جنس مذکر/ ۳۰ درصد
۲/ فاکتورهاى لوله‏اى/ ۲۵ درصد
۳/ اختلالات تخمک‏گذارى/ ۲۰ درصد
۴/ فاکتورهاى گردن رحم/ ۱۵ درصد
۵/ علل ناشناخته/ ۱۰ درصد

ناباروری در مردان
به طور معمول، اشکال در مردان به دلیل تولید ناکافى اسپرم و یا اسپرماتوزوئیدهاى معیوب و غیر طبیعى است؛ و موضوع این مقاله هم در مورد همان علت اول یعنی فاکتورهای وابسته به جنس مذکر است.
نازایی در زنان علتهاى مختلفى دارد که باید با دقت و حوصله مورد ارزیابى و تشخیص قرار گیرد و درمان مناسب ارائه گردد .
ضمنا هم در خانم‏ها و هم در آقایان بیمارى غده‏ى تیروئید، بیمارى قند، یا مصرف الکل، توتون یا تنباکو و مارى‏جوانا مى‏توانند منتهى به عدم توانایى در بارورى شوند.
به هر حال، بحث نازایى از مباحث جدى محسوب مى‏شود. اهمیت این موضوع تا جایى است که ممکن است موجب اختلال در روابط زناشویى شده و حتى گاهى منجر به حوادثى مانند: ازدواج مجدد، طلاق، ضرب و جرح و جز آن شود.
با وجود همه پیشرفتها، هم اکنون در کشورهاى پیشرفته‏اى مانند آمریکا، از هر شش زوج حد اقل یک زوج گرفتار نازایى مى‏باشند.

درمان ناباروری مردان 

منی چیست و چگونه بوجود می آید

منى، مایعى است لزج، داراى بوى مخصوص (مانند بوى گلهاى درخت زبان گنجشک). این مایع کمى قلیایى بوده و مخلوطى از ترشّحات لوله‏هاى بیضه و غدّه وذى مى‏باشد که در حقیقت یک محیط تغذیه و انتقال دهنده اسپرماتوزوئید نیز مى‏باشد.
منى از دو قسمت تشکیل شده است:
۱- مایع لزج که منى مطلق است.
در هر انزال، از کیسه‏ى منى و از غده‏ى پروستات، مایع منى همراه با ترشحات خارج مى‏گردد. این مواد زاید، پلاسماى منى(منی مطلق) است.
۲- موجودات زنده دیگرى به نام اسپرماتوزوئید(اسپرم).
منى علاوه بر آن مواد زاید لزج که نود درصد آن را تشکیل مى‏دهد، تقریبا داراى ده درصد اسپرم است.
مقدار متوسط یا طبیعى آن در هر انزال ۳ الى ۵/ ۳ تا ۶ سانتى‏متر مکعب تغییر مى‏کند.
در مردان سالم به طور طبیعى در هر m 1 مایع منى صد میلیون اسپرم وجود دارد، اگرچه مردانی که داراى بیست تا پنجاه میلیون اسپرم در m 1 مایع منى باشند، بارور محسوب مى‏شوند.
اما عدّه‏اى معتقدند: تعداد کمتر از ۲۰ میلیون سلول نر براى لقاح، مفید نمى‏باشد و در صورتى که کمتر از ۲۰ میلیون باشد، فرد، صاحب نطفه عقیم است.

اسپرم
اسپرماتوزوئید سلّولى است به طول ۴۵ تا ۵۰ میکرن که حرکت آن تقریباً ۳ میلى‏متر در دقیقه مى‏باشد همچنین اسپرم، داراى سر و دم و محل اتصال به نام گردن است. سر، حجیم‏ترین قسمت اسپرم، حاوى هسته‏ى هاپلوئید است که به وسیله آنزیمى به نام آکروزوم پوشیده شده و با آزاد شدن آن در زمان لقاح، نفوذ اسپرم به زوناپلوسیداى تخمک فراهم مى‏گردد.

دم از سه قسمت: قطعه‏ى اصلى، میانى و انتهایى تشکیل یافته که تحرک اسپرم را فراهم مى‏نماید.
بواسطه حرکت موجى دم به جلو تغییر مکان مى‏دهد، جسم آن از آلبومینها، لسیتین، چربى، املاح معدنى به خصوص کلسیم ترکیب یافته است.
این موجود(اسپرم)، در حال سلامت، پر حرکت و در زمان بیمارى، کم حرکت است.
تعداد اسپرماتوزوئیدها نسبت به اشخاص، سن، طرز تغذیه، فعّالیّت جسمى و آب و هواى محلّ زندگى کم و زیاد مى‏شود.
ولى در بانوان هر ۲۷ یا ۲۸ روز یک سلول مادّه یا اوول و گاهى دو و بیشتر ایجاد مى‏گردد. اسپرماتوزوئید یک لغت یونانى بوده و مشتق از کلمه اسپرما (حیوان) و زون (دانه) و به معناى دانه‏هاى حیوانى شکل مى‏باشد.

لقاح اسپرم و تخمک
عمل تخمک‏گذارى معمولا در زنان، ۱۴ روز قبل از قاعدگى بعدى انجام مى‏شود و تخمک آزادشده مدت ۲ روز مى‏تواند بانتظار اسپرم زنده بماند و قدرت لقاح خود را حفظ کند و در مقابل برابر نظر زیست‏شناسان اسپرم یا سلول نر مدت ۴ روز مى‏تواند زنده بماند و قدرت ترکیب خود را با سلول ماده حفظ کند حال به نظر عده‏اى از پزشکان چنانچه، نزدیکى از چهار روز مانده به تخمک‏گذارى تا شش روز بعد از عمل تخمک‏گذارى یا صورت نگیرد یا انجام آن با وسیله جلوگیری باشد حاملگى اتفاق نخواهد افتاد و اگر زمانها خوب تنظیم شود یک روش بى‏ضرر و کم‏خطرى اعمال شده است اما یادآور مى‏شویم که عمر اسپرماتوزوئید در همه افراد یکسان نیست و لازم است جهت اطمینان بیشتر احتیاط بیشتر شود.(یک هفته تا ۱۰ روز برای خانم هایی که پریودهای منظم، دوره ی امن می باشد.)

اسپرم مرد یا کروموزم «Y» دارد که مذکر است و یا کروموزوم «X» دارد که مؤنث است امّا اوول زن همیشه کروموزوم «X» دارد.

همچنین نکات علمى زیادى در مورد اسپرم و اوول وجود دارد که با پیشرفت علم جنین‏شناسى پرده از اسرار آن برداشته شد و از جمله اشاره شده که نطفه زن داراى الکتریسیته مثبت و اسپرم داراى الکتریسیته منفى است و لذا به سوى هم کشیده مى‏شوند.
نطفه پس از مقاربت، حدود ۶۰ تا ۷۰ دقیقه طول مى‏کشد تا خود را به تخمک که داخل لوله شیپورى است برساند و یک اسپرم، پوست را مى‏شکافد و وارد تخمک مى‏شود و از آمیزش آن دو، سلّول تخم پدید مى‏آید.

هنگامى که اسپرم؛ یعنى گامت نر با گامت ماده؛ یعنى اوئوسیت به یک‏دیگر پیوسته، لقاح مى‏یابند، سلول تخم؛ یعنى زیگوت به وجود مى‏آید. سلول تخم، پس از استقرار در جداره رحم، با انجام مراحل گوناگون تقسیمات میتوزى (پروفاز، پرومتافاز، متافاز، آنافاز و تلوفاز) و میوزى، به پرسلولى تبدیل شده، سپس با گذر از فرآیند تمایز و اندام‏زایى، به انسانى کامل تبدیل مى‏شود.

بهترین زمان برای تشکیل نطفه
از سخنان متخصصان علوم پزشکى برمى‏آید که جنین انسان از هنگام لقاح تخمک و کرمک (اوول و اسپرم) تا شش روز در راه است تا در رحم جایگزین شود.
پس به نظر می رسد برای کسانی که اسپرم یا تخمک ضعیفی دارند یکبار نزدیکی آن هم ۱۴ روز قبل از پریود آینده همسر بهترین زمان برای لقاح می باشد.

عواملی که در سلامت، تولید و حفظ اسپرم نقش دارند
۱- بیضه ‏ها: دو بیضه هورمون جنسى مردانه(غالبا تسترسترون) را تولید مى‏نمایند. این هورمون تولید اسپرم را تحریک نموده و در بلوغ ثانویه جنسى مردانه دخالت دارد.
۲- هورمون تحریک‏کننده فولکیول: هورمون تحریک‏کننده‏ى فولیکول و هورمون لوتئیزه‏کننده هورمون‏هایى هستند که تحریک تخمک‏گذارى و ترشح استروژن را در زنان و رشد (بلوغ) اسپرم و ترشح هورمون تستسترون را در مردان تحریک مى‏کنند.
۳- غده‏ى پروستات‏:پروستات غده‏اى منفرد است در ابعاد یک شاه بلوط که در قسمت زیر مثانه واقع شده و دور حالب را احاطه کرده است.
وظیفه و فونکسیون پروستات کنترل هورمون‏هاى تناسلى است که در مغز و بیضه‏ها ترشح مى‏شوند و همچنین ترشح مایعى است که موجب مى‏شود جدار داخلى حالب لیز شده و تحرک و عبور اسپرم تسهیل شود. مقدار این مایع که ترشح مى‏شود در حدود ۳۰ درصد حجم مقدار اسپرم است که از حالب عبور مى‏نماید. حدود ۶۰ درصد مردان بین سنین ۶۰- ۴۰ سال مبتلا به ناراحتى بزرگ شدن خوش‏خیم غده پروستات مى‏شوند. این ناراحتى را در اصطلاح پزشکى BPH مى‏گویند.
این بزرگ شدن و رشد غیر طبیعى غده، اغلب موجب مى‏شود به مجراى عبور اسپرم و ادرار فشار آورده و این فشار گاهى مشکلاتى براى جریان طبیعى ادرار ایجاد مى‏نماید و در شکل حاد آن ممکن است موجب انسداد مجرا شود که لازم است پروستات درمان شود.
(درمان طبیعی پروستات را در مقاله ای از سایت مان عطاری اینترنتی توضیح داده ام و داروی مخصوصی دارد.)

عواملی که سلامت اسپرم را به خطر می اندازند
۱- عفونت مجراى اسپرم‏
اگر مجراى اسپرم دچار عفونت شده باشد، علایم آن عبارتند از: احساس وجود ادرار و احساس ادرار کردن، احساس گرمى و التهاب، سوزش شدید در آلت، خروج عفونت و تحریکات داخلى مجرا به صورت تیر کشیدن یا فرورفتن میله‏اى در مجراى ادرار. در بخش نسخه های این مقاله چند درمان برای آن ارائه شده است.

۲- کیست‏هاى مجراى اسپرم‏
در مجراى اسپرم، در لوله‏هاى جمع‏کننده‏ى اسپرم، کیست‏هاى کوچکى ایجاد مى‏شوند که این کیست‏ها در مردان بالاى ۴۰ سال شایع هستند که در اثر آن تورمى کوچک و بدون درد در قسمت بالایى پشت یک یا دو بیضه ظاهر مى‏شود. این عارضه بى‏خطر هستند، مگر اینکه بزرگ شوند و ناراحتى ایجاد کنند. این کیست‏ها با عمل جراحى برطرف مى‏شوند.

۳- عوارض سیستیک‏فیبروزیس
بیماری سیستیک فیبروسیس یا Cystic Fibrosis با علامت اختصاری CF نشان داده می شود. این بیماری، یک اختلال ارثی است که می تواند بسیاری از ارگان ها از جمله ریه ها و دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار دهد. در کودکان مبتلا به این بیماری، کانالهای کلر موجود در غشای بسیاری از ارگان ها، عملکرد صحیحی ندارند. این اختلال، ژنتیکی است و برای همیشه همراه بیمار خواهد ماند.
با پیشرفت سیستیک‏فیبروزیس ممکن است بیمارى ریوى (برونشکتازى) ایجاد شود که در آن راه‏هاى هوایى اصلى به‏طور غیر طبیعى متسع مى‏شوند. همچنین ممکن است در ریه آبسه تشکیل شود. عوارض بعدى ممکن است شامل آسیب کبدى و التهاب دائمى سینوس‏ها باشد. حدود یک بیستم کودکانى که سیستیک‏فیبروزیس دارند دچار مرض قند مى‏شوند. در تمام کودکان مبتلا همراه با عرق مقدار زیادى نمک دفع مى‏شود که ممکن است در هواى گرم منجر به کم‏آبى شوند. گاهى کودکان مبتلا به علت مشکلات فراوانى که در طول زندگى دارند دچار اختلالات روانى مى‏شوند. ممکن است این کودکان به علت بیمارى دائمى نتوانند در فعالیت‏هاى مدرسه با همسالان خود شرکت کنند و در نتیجه احساس انزوا کنند.
در مراحل بعدى زندگى اکثر پسران مبتلا به سیستیک‏فیبروزیس به علت نقص در وازودفران‏ها (لوله‏هایى که از طریق آنها اسپرم به جلو رانده مى‏شود) نابارور مى‏شوند. حدود یک پنجم دختران مبتلا نازا هستند، زیرا ترشحات موکوسى اندام‏هاى تناسلى‏ به‏طور غیر طبیعى غلیظ است.

۴- آلودگی هوا
یکی از عوامل مهم عقیمى که باعث کاهش شمار اسپرم در مردان می شود"آلودگى هوا" شناخته شده است. آلودگى هوا از بزرگ‏ترین عوامل خطر در ایجاد این بیمارى محسوب مى‏شود.
به طور کلی هرگونه اختلال در عملکرد اعضاى تولید منى (مانند بیضه‏ها، اپیدیدیم، پروستات، مجارى وابران، و کیسه‏هاى منى) مى‏تواند الگوى صحیح اسپرم سازى را تغییر دهد. ضعف و سستى کیسه منى؛ خارج شدن بیضه‏ها از بدن به هر دلیلى، یا کوبیده شدن و ورود ضربه‏هاى شدید بر آن‏ها؛ استفاده خوراکى بیش از اندازه از کافور؛ ضماد کردن ناحیه تناسلى با شوکران؛ ضربه‏هاى وارد شده به مجارى منى هنگام خارج کردن سنگ‏هاى مثانه از راه آلت تناسلی؛ و قطع عروق ناحیه پشت گوش‏ها، از مواردى هستند که نابارورى را در مردان ایجاد مى‏کنند.

علت سقط جنین که سبب آن اسپرم مرد است
لازم به ذکر است، مایع منى نوجوانان در حال رشد، افراد مسن، افرادى که بیش از اندازه رابطه جنسى دارند، و افراد مبتلا به بیمارى‏هاى مزمن (مانند بیمارى‏هاى کلیوى)، حاوى اسپرم‏هاى مناسب بارورى نیستند. لذا، در صورت انجام لقاح در افرادى که اسپرم آن‏ها به هر دلیلى ضعیف است، شیوع سقطهاى زودرس (زیر سه ماه) مشاهده مى‏شود.
پس نتیجه می گیریم که سقط های زیر سه ماه بخاطر مشکلات اسپرمی و سقط های بالای سه ماه بیشتر بخاطر مشکلات رحمی زنان بوجود می آید.

درمان ناباروری مردان

درمان ناباروری مردان
تغذیه و نسخه های گیاهی
چون تغذیه از یک سو در تشکیل منى (اسپرم) مرد و تخمک زن و در نتیجه نطفه مؤثّر است و از سوى دیگر پس از تشکیل نطفه تا تولّد جنین، مهمترین نقش را در حیات و سلامتى جنین ایفا مى‏کند، پس لازم است با اصلاح تغذیه و بکارگیری نسخه های گیاهی هم اسپرم را اصلاح کنیم و هم در بوجود آمدن یک نطفه سالم نقش فعالی داشته باشیم.این می تواند بهترین کار و اولین درمان برای مشکلات اسپرم باشد تا اگر مشکل حل نشد راههای دیگری مثل لقاح مصنوعی یا روش های شیمیایی دیگر در دستور کار قرار گیرند.
به همین دلیل در ابتدا از مواد غذایی متداول در سلامت اسپرم شروع می کنیم و بعد به نسخه های ساده و مرکب آن می پردازیم و در پایان مواد غذایی را نام می بریم که ضرر آنها سبب از بین رفتن اسپرم یا مشکلاتی مشابه می شود و در پایان مقاله از مواد غذایی نادر و کمیابی نام می بریم که اگر کسی به آنها دسترسی داشت بداند که چه منافعی دارند.
لیستی از مواد غذایی مفید که حتما در رژیم غذایی تقویت نیروی جنسی و افزایش اسپرم بسیار مهم و مفید هستند:

*.شاهى از خانواده کراسى ‏فرا ‏
در مازندران «تره‏تیزک» و در سایر مناطق ایران تره‏تیزک و «شاهى» گفته مى‏شود در کتب طب سنتى با نامهاى «جرجیربستانى» و «رشاد» نامبرده شده است و تخم آن را «حب الرشاد»، «حرف ابیض» و «حرف» گویند.
تره‏تیزک از نظر طبیعت طبق نظر حکماى طب سنتى گرم و نسبتا خشک است.

تخم شاهی تقویت کننده نیروی جنسی، تحریک کننده فعالیت های جنسی است و تولید کننده اسپرم است و موجب تحریک جنسى در زنان مى‏شود.
گونه وحشى تره‏تیزک که داراى تخم ریزتر است در خواص فوق الذکر از نوع پرورشى و مزروع آن قوى‏تر است.
برگ شاهى‏ هم دارای خواصی مشابه اما ضعیف تر است.
غذا: استفاده کافی و روزانه از سبزی شاهی در کنار غذا.

*.سیر از خانواده لیلیاسه‏
نام‏هاى دیگر: ثوم- ثومیه- ثوم الدّبیه
ترکیب شیمیایى: سیر داراى اسانسى به نام آلیل پروپیل دى سولفید است و داراى دو ترکیب گوگردى دیگر مى‏باشد. سیر داراى آلى‏سین، آلى‏ساتین یک و آلى ساتین دو مى‏باشد.
سیر برای سرد مزاجان در تولید اسپرم و تقویت نیروی جنسی نقش مؤثری دارد.

*.کنجد و روغن آن(از خانواده پدالیاسه)
در کتب طب سنتى با نامهاى «سمسم»، «سمسم» آمده است.
دیر هضم است و از این نظر باید با عسل خورده شود. مقدار خوراک آن تا ۲۰ گرم است.
شیوه اول:
اگر با بذر کتان(یا روغن آن) خورده شود براى تقویت نیروى جنسى و زیاد شدن اسپرم مفید است.
شیوه دوم:
از کنجد جهت زیاد شدن اسپرم به این طریق استفاده مى‏شود (کنجد یک قسمت، تخم کتان نیم قسمت، شکر نیم قسمت، همه را نرم کوبیده روزانه میل نمایند).
جایگزین کردن روغن کنجد و کتان به جای روغن های مایع و جامد دیگر برای سرخ کردن توصیه می شود.

*.نخود از خانواده لیگومیناسه
نخود پخته در شیر و خارخسک براى ضعف نیروی جنسی و زیاد شدن اسپرم، نتیجه خوبى داده است.
غذا: آب گوشت نخود.

*.هویج و تخم آن
طبق نظر حکماى طب سنتى هویج از نظر طبیعت گرم و تر است. خواص هویج مزروع لطیف‏کننده و بازکننده گرفتگى‏ها و انسداد کبد است مقوى معده و ملین مى‏باشد و براى تقویت نیروى جنسى و زیاد شدن تولید اسپرم مفید است و نعوظ آور مى‏باشد.
تخم آن هم ادرار آور بوده، در زیاد شدن شیر، مخصوصا اسپرم و خون کاملا مؤثر مى‏باشد.

*.زردک‏ نامهاى دیگر: گزر- جزر- هویج. براى تقویت نیروی جنسی و براى زیاد شدن تولید اسپرم بسیار مفید است.
غذا:مربای زردک.
غذا: استامبولی با هویج کافی.

*.آب پیاز: زیادکننده مایع اسپرم و نیروى جنسى.

*.مغز بادام شیرین
طبق نظر حکماى طب سنتى از نظر طبیعت کمى گرم و تر است. تقویت کننده نیروى جنسى است و تولید اسپرم را افزایش مى‏دهد.
بوداده بادام مقوى معده و قابض است و سستى را رفع مى‏کند. مقوى نیروى جنسى است و تولید اسپرم را افزایش مى‏دهد.
غذا: تخم مرغ با پیاز.

*.برنج
در مورد خواص برنج معتقدند چاق‏کننده است و تولید اسپرم را افزایش مى‏دهد و اگر با شیر و شکر(شیربرنج) و مربای آلبالو خورده شود خیلى تقویت کننده است و نیروى جنسى را تقویت مى‏نماید و تولید اسپرم را افزایش مى‏دهد.
اگر آب جوشانده برنج با هم‏وزن آن شیر مخلوط و خورده شود براى افزایش تولید اسپرم مفید و موثر است.
غذا: حریره مغز و خلال بادام و قاووت مغزجات

*.مغز دانه پنبه
در گرم ‏مزاجها تقویت کننده نیروى جنسى است و براى زیاد شدن اسپرم مؤثر است.
مقدار خوراک آن تا ۲۰ گرم است.
غذا: عسل پنبه.

*.دانه ارزن‏ طبیعت آن: سرد و خشک است.
این گیاه داراى انواع مختلفى است که دو نوع معروف آنکه در ایران نیز مى‏رویند شرح داده مى‏شود.
۱٫ «ارزن دانه‏درشت» یا «ارزن سفید» که در کتب طب سنتى «دخن» نوشته شده.
۲٫ «ارزن دانه ریز» و یا «ارزن رسمى» که «دخن ریز» نیز گفته مى‏شود و در کتب طب سنتى با نام «دخن ریز» یا «جاورس» آمده است که همان معرب «گاورس» فارسى است.

خواص دخن شبیه جاورس است، جز اینکه خشکى آن کمتر است.برای تولید اسپرم مفید است ولى ایجاد گرفتگى مجارى عروق و سنگ مثانه مى‏کند از این جهت باید با شکر و عسل خورده شود.

*.بهمن‏ سفید و سرخ
نام‏هاى دیگر: بهمن سرخ- بهمن سفید- سفیدبهمن
ریشه بهمن از نظر طبیعت طبق نظر حکماى طب سنتى گرم و خشک است و بهمن سرخ گرمتر است و نوع سرخ آن براى تقویت نیروى جنسى و نعوظ، قوى‏تر از بهمن سفید است.
عده‏اى از حکما هر دو بهمن را گرم و تر مى‏دانند. از نظر خواص معتقدند که براى تقویت نیروى جنسى و زیاد شدن اسپرم بسیار مفید و موثر است و بدن را چاق مى‏کند.
در قرابادین‏ها مخلوط ریشه‏هاى این دو گیاه با نام بهمنان، بهمنین یا دو بهمن در ترکیبات داروئى وارد شده‏اند.بهمن در بخش نسخه ها بیشترین تکرار را دارد و از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
چون بهمن‏ها، هر دو براى قسمت پایینیِ بدن مضّر است توصیه مى‏شود که با انیسون و کتیرا و عناب خورده شود. مقدار خوراک از جرم بهمن ها تا ۱۰ گرم و از آب دم کرده آن تا ۱۰۰ گرم است. تا حدى که مقدار جرم دم شده از ۱۰ گرم تجاوز ننماید.

*.دانه پنبه‏: طبیعت آن: گرم و تر است.
در گرم‏ مزاجها مقوى نیروى جنسى است و براى زیاد شدن اسپرم مؤثر مى‏باشد.
تذکر: مضر کلیه است و مصلح آن بنفشه مى‏باشد.

*.گرد داخل شکوفه خرماى نر(غوره خرما)
نام‏هاى دیگر: پودر لگاء- پودر لقاء- پودر خرماى نر- کش خرما- کش- گشن- تارونه- طلع- تاره-پودر غوره خرما-طارونه.
روزانه ده گرم از آن را بخورید. موجب افزایش وزن تخمدان در زن و بیضه‏ها در مرد مى‏شود، غریزه جنسى در مرد و زن را تحریک مى‏کند. اسپرم نطفه را مى‏افزاید.

*.دارفلفل‏ نام‏هاى دیگر: داروفلفل- فلفل دراز- پى‏پلامول- فلفل ارناوط- فلفل فرنگى.
محرک نیروى جنسى است و ترشح اسپرم را افزایش مى‏دهد، ادرار آور و قاعده‏آور است.

*.شلغم‏ نام‏هاى دیگر: بوشاد- لفت- شلجم- سلجم- لعت- برشاو- برشاد.
شلجم که معرب از شلغم پارسى است به بلندى ۳۰ تا ۱۰۰ سانتیمتر مى‏باشد که از مشخصات آن ریشه متورم گرد و پهن یا دراز، سفید گوشتى‏رنگ یا سفید داراى لکه‏هاى بنفش مى‏باشد. برگ‏هاى پائین ساقه کرکدار و ناصاف و میوه آن غلاف و حاوى چند دانه سیاه‏رنگ مى‏باشد.
شلغم از نظر طبیعت طبق نظر حکماى طب سنتى گرم و تر است.
شیره غده آن تحریک کننده نیروی جنسی و ضعف آن را درمان می کند. البته نفاخ و دیر هضم است و افرادی که معده های ضعیفی دارند باید بعد از غذا و با کمی شکر یا عسل آن را میل کنند.

*.کندر نام‏هاى دیگر: لبان- لیبان- لیبان ذکر- لوبان- شعب یمانى.
هر بار به اندازه دو گرم از آن را با زرده تخم‏مرغ و عسل مخلوط کنید و بخورید براى افزایش تولید اسپرم و تقویت نیروى جنسى مفید مى‏باشد.

*.لوبیا
نام‏هاى دیگر: لوبیا- اللوبیا- الفاصولیه- الفصولیا- فاصولیا- قاذول.
در مورد طبیعت لوبیا نظر حکماى طب سنتى این است که لوبیاى قرمز از نظر طبیعت گرم و تر است و لوبیاى سفید از نظر حرارت و برودت معتدل مى‏باشد.
لوبیا بویژه لوبیاى سفید نفاخ است. خوردن پخته آن هم مثل لوبیای قرمز، تحریک کننده ی نیروى جنسى است و تولید اسپرم مى‏کند.

لوبیا سفید
غذا: خوراک لوبیا و نخود.

*.موز
بنان- طلر- طلع- طلح- طلح منضور- کیله.
تونیک خوبى است و براى معالجه اسپرم و بى‏نظمى و اختلال در روده‏ها مفید است.
غذا: شیر موز و عسل.

*.ناخنک‏و تخم آن
طبیعت آن: گرم و خشک در مرتبه اول است(ابن سینا) ولى آن را معتدل در حرارت و برودت مى‏دانند.
دم نوش آن برای تقویت نیروی جنسی بسیار مفید است.

*. پولپ(قشر سفید داخلی) میوه نارگیل‏
طبیعت آن: طبق نظر حکماى طب سنتى مغز یا گوشت نارگیل تازه، گرم و خشک است و طبیعت خشک‏شده آن گرمتر و خشک‏تر است.
طبیعت شیر آن کمى گرم و مرطوب‏ است و در مورد خواص آن معتقدند که براى زیاد کردن اسپرم بسیار مفید است و حرارت غریزى مردان را افزایش مى‏دهد.
مواد سرد بلغمى و سوداوى را دفع مى‏کند.
چون دیرهضم [و مسدودکننده رگها و مولد خلط غلیظ و خشونت سینه و آواز] و نیروزا مى‏باشد لازم است جوانان و گرم‏مزاجان آن را با شکر و نبات میل نمایند ولى پیران و سردمزاجان به اصلاح آن نیازى ندارند.

*.انار و آب آن
انار حاوى فنول‏هاى محلولى شامل تانین و آنتوسیانین مى‏باشد که در قرآن بارها به اثرات مفید آن اشاره شده است (سوره انعام و الرحمن) این گیاه دارویى بر روى فشار خون، دیابت، آلزایمر و... اثر مفید دارد و در مطالعات متعددى اثرات آنتى اکسیدانى آن به اثبات رسیده است.
از عوامل مداخله‏گر در نابارورى مردان مى‏توان به کاهش پارامترهاى اسپرم و وجود گونه‏هاى فعال اکسیژن اشاره نمود.
ترکیبات تانین موجود در آب انار با مهار پراکسیداسیون لیپید مى‏توانند در کاهش رادیکال‏هاى اکسیژن و بهبود پارامترهاى اسپرم دخیل باشند. با توجه به مطالعات انجام شده در مرکز نابارورى یزد در ارتباط با تاثیر رادیکال‏هاى آزاد اکسیژن موجود در مایع سیمن بر نابارورى مردان و مطالعه دیگرى در مورد تاثیر مثبت مصرف آب انار در بهبود پارامترهاى اسپرم نمونه حیوانى (موش) نشان می دهد که آب انار وضعیت اسپرم را بهبود می بخشد.
در نمونه حیوانی، محققین اثر ویتامین C و E بر اسپرماتوژنز در این موش‏ها را بررسى کردند و شاهد افزایش تعداد اسپرم، کاهش درصد اسپرم‏هاى غیر طبیعى و افزایش فعالیت آنتى اکسیدانى بودند.

اما هدف ما از انجام این تحقیق بررسى در نمونه انسانی آن، اثر مفید ماده آنتى اکسیدانى مانند آب انار در بهبود پارامترهاى اسپرم نمونه انسانى مردان با نابارورى شدید براى اولین‏بار بود.

روش بررسى:
تعداد ۴۰ نفر از مردان مراجعه‏کننده به مرکز تحقیقاتى نابارورى یزد که طى آزمایش آنالیز مایع سیمن براى آنها تشخیص OAT (نابارورى شدید) داده شده بود، وارد مطالعه شدند. اینها به مدت ۸ هفته تحت درمان با ۵۰ گرم آب انار روزانه قرار گرفتند ولى فقط ۴ نمونه حاضر به انجام آزمایش مجدد بعد از مصرف آب انار شدند و مقایسه پارامترهاى اسپرم انجام شد. روش انجام تحقیق clinical trial بود و داده‏ها تحت نرم‏افزار spss مورد تحلیل قرار گرفت.

یافته‏ها:
یافته‏ها در دو گروه نشان داد که مورفولوژى در گروه قبل از مصرف ۳۲، ۷ ۲۵، ۷ و بعد از مصرف ۶۳، ۲۹ ۷۵، ۲۷ (۲۶, ۰ p) بود ولى در پارامتر حرکت و تعداد، بهبودى در پارامترهاى سیمن مشاهده نشد. در پارامتر تعداد قبل از مصرف ۵۷، ۲۵ ۷۵، ۴۰ و بعد از مصرف ۵۲، ۲۵ ۰۰، ۴۳ (۶۶, ۰ p) بود و در حرکت نیز قبل از مصرف ۷۰، ۲۸ ۷۵، ۳۴ و بعد از مصرف ۱۹، ۱۵ ۷۵، ۲۵ (۲۷, ۰ p) مشاهده شد.

نتیجه‏گیرى:
نتایج این مطالعه پژوهشى نشان مى‏دهد که مصرف آب انار اثر سوئی بر پارامترهاى اسپرم نداشته و باعث بهبودى وضعیت مورفولوژى اسپرم مى‏شود و آب انار مصرفى مى‏تواند کیفیت هر سه پارامتر اسپرم را افزایش دهد و متعاقبا در بهبودى میزان پتانسیل بارورى نقش داشته باشد. احتمالا، مصرف این میوه توسط مردان نابارور بتواند در بهبود کیفى اسپرم نقش مؤثرى ایفا کند.
لذا با تحقیقات گسترده‏تر مى‏توان به تاثیرات آنتى اکسیدانى آب انار دست یافت.

*.کلم پیچ(کرنب)
کلم‏پیچ یکى از گونه ‏هاى کلم وحشى مى‏باشد که در اثر کشت متوالى برگ‏ها به صورت مجتمع در مجاورت همدیگر قرار گرفته‏اند به‏طورى‏که در مجموع حالت مدور به گیاه داده است. کشت گیاه از حدود ۴۰۰۰ سال قبل شروع شده است و به پارسى "کرم رومى" مى‏نامیده‏اند. از کتاب ارشاد الزراعه تألیف قاسم هروى (۹۲۱ هجرى قمرى) که به پارسى و درباره کاشت، داشت و برداشت گیاهان است. چنین برمى‏آید که به‏طور وسیعى این گیاه در ایران کشت مى‏شده است.
هروى مى‏نویسد که کرنب نبطى ادرار آور و زیادکننده اسپرم مى‏باشد.

*.خربزه(بطّیخ)
دانه خربزه ادرار آور، زیادکننده ترشح اسپرم گزارش شده است.
احتیاط:اشخاص مبتلا به دیابت، التهاب معده و سوءهاضمه از خوردن خربزه باید اجتناب نمایند.

*.آرتیشو یا حرشف (بستانى).
حرشف بستانى یا آرتیشو گیاهى است پایا، داراى ساقه راست، شیاردار به ارتفاع تا ۵/ ۱ متر، برگ‏ها پهن و دراز با بریدگى‏هاى عمیق و دندانه‏دار که برگ را به صورت قطعات نامنظم درآورده است. سطح زیرین برگ داراى تار و رنگ آن سبز تیره است. کاپیتول بزرگ و در انتهاى ساقه قرار دارد و از براکته‏هاى فلسى‏شکل که در ابتدا سبزرنگ مى‏باشند پوشیده شده است. این فلسها به ویژه قسمتى که به بن‏کاپیتول چسبیده ضخیم، گوشت‏دار، خوراکى و داراى ذخایر غذایى مى‏باشد. گل آبى و بنفش‏رنگ و میوه شفاف به رنگ قهوه‏اى و منتهى به تار سفید مى‏باشد.
گیاه را به یونانى "اوزمن" به اکدى "جرجیر" و بابلى "جنجرا" مى‏نامیده‏اند و واژه جرجیر مشتق از آن مى‏باشد. دیوسکورید آن را به دو نوع بستانى و برى تقسیم نموده است، ابو ریحان ذیل جرجیر مى‏نویسد به سریانى آن را" جرجیرا"به پارسى کیکیز و اهل سیستان آن را تره‏تیزک به هندى تررا و اعراب کثاه، کثا و برى آن را ایهقان مى‏نامند.
خیلی گرم و خشک، ملین، زیادکننده شیر و نیروی جنسی مى‏باشد (ابن سینا)، و اسپرم را زیاد مى‏کند.

*.زنجبیل:
زنجبیل طبق نظر حکماى طب سنتى از نظر طبیعت خیلى گرم و کمى خشک است و در مورد خواص آن معتقدند که مقوى حافظه و هاضمه، معده و کبد است، گرفتگى‏هاى کبد را باز مى‏کند، نیروى جنسى را تقویت مى‏نماید.
غذا: دَم نوش زنجبیل.

*.فلفل دراز:
فلفل دراز از نظر طبیعت طبق نظر حکماى طب سنتى گرم و خشک است و از خواص میوه آن: محرک نیروى جنسى است و ترشح اسپرم را افزایش مى‏دهد.
ریشه گیاه فلفل دراز را فلفل مویه گویند. از نظر طبیعت و خواص و مقدار خوراک ریشه آن شبیه میوه فلفل دراز و کمى هم قوى‏تر از آن است.
فلفل مویه براى گرم‏مزاجان مضّر است و موجب کاهش نور چشم و کاهش ترشح اسپرم مى‏شود و نتیجه عکس دارد.

*.خارخسک:
خارخسک از نظر طبیعت طبق نظر حکماى طب سنتى به اصطلاح مرکب القوا مى‏باشد از جهتى تر است ولى در عین حال در مواردى خشک است و روى هم رفته کمى گرم و خشک است. ادرار را زیاد مى‏کند و افزاینده اسپرم است.

نسخه های ساده و بسیار موثر برای افزایش اسپرم و تقویت نیروی جنسی
*.بهمن سفید و سرخ
بهمن سرخ و سفید را مساوى بسایید و هر روز مقدار ده گرم از آن را با شربت سیب مخلوط کرده و بخورید. براى تقویت نیروى جنسى و زیاد کردن اسپرم بسیار مفید و موثر است و شهوت مردان را تا حد بى‏قرارى زیاد مى‏کند.

*.معجون موثر سیر و شیر
سیر و شیر را باهم پخته در عسل حل نموده، این دارو براى زیاد شدن اسپرم بسیار مؤثر است. (۲۵۰ گرم سیر را در یک لیتر شیر بپزند تا شیرها تمام شود. سیرها را کوبیده با روغن سرخ نمایند و همه را در نیم کیلو عسل مخلوط کرده خوب بسرشند، روزى سه قاشق مرباخورى میل نمایند).معجون سیر و شیر طبعی معتدل مایل به گرم دارد و برای همه مزاج ها مناسب است.
اگر آن را در روغن تازه حیوانى بریان کنید بعد با عسل مخلوط نموده بخورید. در افراد سردمزاج براى تقویت نیروى جنسى و افزایش تولید اسپرم مفید و موثر است.

*.آب شاهی و نخود کوبیده شده
اگر آب برگ شاهی را گرفته و با نخود خشک کوبیده شده پرورده نمایند و بیاشامند در افزایش تولید اسپرم بسیار مؤثر است.

*.خارخسک و آب نخود
اگر خار خسک و نخود را با آب آن بپرورانند در تولید اسپرم بى‏مانند است مقدار خوراک آن حدود ۲۰ گرم مى‏باشد (حکیم مومن، عقیلى خراسانى، سلطان الحکماء نائینى)

*.معجون ناخنک و انجیر
اگر ناخنک را با انجیر دم کنید بعد آب آن را صاف کرده با عسل شیرین کنید و بنوشید. ادرار آور و قاعده‏آور است و براى زیاد شدن ترشح شیر و اسپرم مفید و موثر است.

*.زنجبیل و تخم مرغ: اگر زنجبیل با زرده تخم‏مرغ سرخ شود و خورده شود براى زیاد شدن ترشح اسپرم مفید است.

*. معجون کندر و زرده تخم مرغ:
اگر کندر را با زرده تخم‏مرغ عسلى بخورند براى زیاد شدن نیروى جنسى، افزایش تولید اسپرم مفید است خصوصا اگر با جوزبوّا و بسباسه خورده شود.
مقدار خوراک آن تا ۲ گرم(یک قاشق چای خوری) و اسراف در خوردن آن موجب سوزانیدن خون و بلغم مى‏شود.
در گرم‏مزاجها ایجاد سردرد و مالیخولیا و جنون مى‏نماید در این موارد باید شیربرنج خورد و از ادامه خوردن کندر صرفنظر نمود.

*.تخم گشنیز و شیره انگور: اگر تخم گشنیز با دوشاب انگور خورده شود تولید کننده اسپرم است.

*.دانه ارزن و شیر: دانه پوست گرفته آن را در شیر بپزید و بخورید، برای تولید اسپرم مفید است.
*.مغز بادام شیرین و انجیر
اگر مغز بادام شیرین را با انجیر بکوبید و بخورید. ملین است و تقویت کننده نیروی جنسی مى‏باشد و اسپرم را زیاد مى‏کند.

دو روایت موثر و مفید در این زمینه
۱- برای تقویت اسپرم‏
عمر بن ابى حسنه‏ى جمال از اینکه نطفه‏اش کمتر اثر مى‏بخشد و ضعیف است گله‏مند بود. امام فرمود: ابتدا استغفار کن و سپس تخم‏مرغ و پیاز فراوان بخور. افرادى که از نظر جنسى ضعیف‏اند باید فراوان تخم‏مرغ را همراه پیاز بخورند.

۲- برای تقویت توان جنسى‏
مردى به امام صادق علیه السّلام عرض کرد که من دوست مى‏دارم از مسائل جنسى بهره‏ى بسیار ببرم امّا نمى‏توانم. راهنمایى بفرمایید که در این‏گونه موارد موفّق شوم.
امام فرمود: پیاز سفید را قطعه‏قطعه کن و در روغن زیتون تفت بده و بعد در ظرف دیگرى تخم‏مرغ بشکن و بر آن اندکى نمک بپاش و سپس تخم‏مرغ‏ها را به آن پیاز سرخ شده اضافه کن و بگذار در روغن طبخ شود. این خوراک به تو توانایى جنسى خواهد داد.
آن مرد مى‏گوید از برکت این غذا آن‏گونه که دلم مى‏خواست رسیدم.

نسخه های مهم، کاربردی، مرکب و ترکیبی برای افزایش اسپرم و باروری

برای زیاد کردن اسپرم‏
*.براى افزایش مایع منى (اسپرماتوزوئیدها)، باید ۵۰۰ گرم شکر را در یک لیتر گلاب مخلوط کرده و کمى بجوشانید تا شکرها حل شوند، بعد ۵۰۰ گرم عسل را به آن اضافه کرده، سپس میخک، دارچین، زنجبیل، عود هندى، هل، جوز هندى و بسباسه از هرکدام ۱۰ گرم، مصطکى ۲۰ گرم، زعفران ۵ گرم و مغز تخم زبان گنجشک، شقاقل و ثعلب از هرکدام ۴۰ گرم، همه‏ى داروها را نرم بسایید و با شربت آماده شده‏ مخلوط کرده و صبح، ظهر و شب و هر مرتبه یک قاشق شربت‏خورى از آن را میل کنید.
* دارچین، مقل ازرق، دارفلفل و هل از هرکدام ۱۰ گرم، مصطکى رومى، نعناع خشک، انیسون، دارچین و سنبل الطیب از هرکدام ۲۰ گرم، تخم کرفس ۵۰ گرم و شکر ۲۰۰ گرم، همه را نرم بسایید، بعد با یک کیلو عسل مخلوط کنید و صبح، ظهر و شب و هر بار، ابتدا نیم یا یک استکان آب پیاز را با عسل مخلوط کنید و بخورید و پس از آن یک قاشق شربت‏خورى از دارو را میل فرمایید و همیشه با غذاهاى روزانه نیز پیاز مصرف کنید.

* تخم‏مرغ نیمرو (خاگینه) را با پیاز بخورید، مفید خواهد بود.

* دارچین و هِل از هرکدام ۵ گرم، زنجبیل، بهمن سرخ، بهمن سفید، خولنجان، تخم گزنه و پونه از هرکدام ۱۰ گرم، شقاقل و ثعلب از هرکدام ۱۵ گرم، تخم پیاز، تخم شلغم، تخم کرفس و تخم کلم از هرکدام ۲۰ گرم و تخم شاهى ۵۰ گرم، همه را نرم بسایید، بعد با یک کیلو عسل ترکیب کرده و صبح، ظهر و شب و هر مرتبه یک قاشق شربت‏خورى از آن را میل فرمایید و با غذاهاى روزانه حتما پیاز مصرف کنید.

* تخم گزنه یا خود گیاه گزنه، دارچین، خولنجان، فلفل سیاه و هل از هرکدام ۱ مثقال، تخم کرفس، تخم شلغم، تخم کلم، تخم مارچوبه، تخم پیاز سفید و شقاقل از هرکدام ۲ مثقال، بهمن سرخ و بهمن سفید از هرکدام ۴ مثقال و تخم شاهى و تخم زردک از هرکدام ۵ مثقال، همه را نرم بسایید، بعد با یک کیلو عسل مخلوط کنید و صبح، ظهر و شب و هر مرتبه یک قاشق شربت‏خورى میل فرمایید و هر روز سمنو یا جوانه‏ى گندم یا آب پیاز را با عسل بخورید.

* هلیله‏ى سیاه، هل، میخک، فلفل سفید، زنجبیل و دارچین از هرکدام ۱ مثقال، عاقرقرحا، تخم کلم، تخم پیاز، تخم ترب، تخم کتان، تخم کرفس، انیسون و عود الصلیب از هرکدام ۲ مثقال و تخم شاهى، تخم زردک و تخم شلغم از هرکدام ۴ مثقال، همه را نرم بسایید و بعد، مغز پسته‏ى خام، مغز بادام خام، مغز فندق خام و مغز گردو از هرکدام ۱۰۰ گرم را جداگانه بکوبید و سپس با داروهاى ساییده شده و ۲۰۰ گرم پودر نارگیل و ۲۰۰ گرم نبات کوبیده شده، همه را در ۵/ ۱ کیلو عسل مخلوط کرده و صبح، ظهر و شب و هر مرتبه یک قاشق غذاخورى از آن را میل کنید.

[نسخه های زیاد شدن نطفه و اسپرم‏]
داروى ساده و بى‏نظیر در ازدیاد نطفه: [۱]
تخم‏مرغ نیم‏برشت، باقلا، پیاز، شلغم، گردو، شاهى، نشاسته، تخم خربزه، خرما و شیر، مغز دانه صنوبر، زبان گنجشک، ریشه پیوند مریم، پسته، فندق، بادام، نارگیل، کتیرا، انغوزه، دارچین، ثعلب، دارچین، نخود، لوبیا، باقلا، کنجد، تخم کافشه، انگور، موز و انجیر.

نسخه: [۲]: رازیانه ۲۵ گرم‏، تخم شاهى ۵۰ گرم‏ نرم کوبیده ۱۰ روز با شیر صبح و عصر میل نمایند.

نسخه: [۳]: آب پیاز یک واحد، عسل دو واحد وقت خواب میل نمایند.

نسخه براى سردمزاجان [۴]
اگیر ترکى ۱۰ گرم‏،زنجبیل ۵ گرم‏،انیسون ۱۰ گرم‏،زرنباد(کچور) ۵ گرم،‏تخم پیاز ۲۰ گرم‏،تخم شاهى ۳۰ گرم،‏زنیان ۱۰ گرم،‏بادیان ۱۰ گرم،‏عسل ۲۵۰ گرم‏.
همه را مخلوط کرده نرم ساییده با عسل اضافه نمایند، روزى سه قاشق مرباخورى مصرف شود.

نسخه: [۵]
تخم کرفس ۲۰ گرم،‏آرد نخود ۲۰ گرم،‏شکر ۲۵۰ گرم‏.داروها را نرم کوبیده با روغن و شکر پخته به صورت حلوا روزانه میل نمایند.

نسخه زیادکننده منى [۶]
تخم شاهى ۵۰ گرم‏نارگیل ۲۰ گرم‏اگیر ترکى ۱۰ گرم‏عسل ۲۵۰ گرم‏
روزانه یک قاشق غذاخوری از اینها میل شود.

نسخه خیلى مؤثر دیگر [۷]
آرد طلع (شکوفه خرما) ۱۵ گرم،‏قدامه شیرازى ۱۵ گرم،‏شقاقل ۱۵ گرم،‏تخم شاهى ۵۰ گرم‏،تخم پیاز ۵۰ گرم‏عسل ۲۵۰ گرم‏.
همه را نرم کوبیده در عسل حل کرده، روزى سه قاشق مرباخورى میل نمایند.

نسخه براى ازدیاد اسپرم (یا نطفه) [۸]
سنبل الطیب ۱۰ گرم،‏دارچین ۱۰ گرم،‏دار فلفل ۵ گرم،‏دارچینى ۵ گرم‏،هل ۵ گرم،‏مقل ازرق ۵ گرم،‏مصطکى ۱۰ گرم،‏نعناع خشک ۱۰ گرم،‏انیسون ۱۰ گرم،‏تخم کرفس ۲۰ گرم،‏شکر ۲۵۰ گرم‏.
همه را نرم کوبیده در نیم کیلو عسل ریخته روزى سه قاشق مرباخورى میل نمایند. با این فرمول آب پیاز یا پیاز ساده با غذاى روزانه میل نمایند.

نسخه دیگر [۹]
میخک ۵ گرم‏،جوز هندی۵ گرم،‏بسباسه ۵ گرم،‏زنجبیل ۵ گرم،‏دارچین ۵ گرم،‏مصطکى ۱۰ گرم،‏عود هندى ۵ گرم،‏زعفران ۵/ ۲ گرم،‏زبان گنجشک ۲۰ گرم‏،هل ۵ گرم،‏شقاقل ۲۰ گرم،‏ثعلب ۲۰ گرم،‏شکر ۲۵۰ گرم،گلاب یک بطری.
شکر و گلاب را درهم ریخته کمى به‏جوشانند، سپس ۲۵۰ گرم عسل اضافه نموده داروهاى بالا را پس از نرم کوبیدن اضافه نمایند روزى سه قاشق مرباخورى میل نمایند.

نسخه: [۱۰] داروهاى زیر براى ازدیاد منى و ازدیاد اسپرم به کار مى‏رود:
شقاقل ۱۵ گرم،‏ثعلب ۱۵ گرم،‏هل ۵ گرم،‏دارچین ۵ گرم،‏بهمن سرخ ۱۰ گرم،‏بهمن سفید ۱۰ گرم،‏
پونه یا نعناء ۱۰ گرم،‏تخم شاهى ۵۰ گرم،‏تخم گزنه ۱۰ گرم،‏تخم کلم ۲۰ گرم،‏تخم پیاز ۲۰ گرم‏،تخم شلغم ۲۰ گرم،‏تخم کرفس ۲۰ گرم،‏خولنجان ۱۰ گرم،‏زنجبیل خراسانى ۵ گرم‏.
پس از مخلوط کردن همه را نرم بسایند در یک کیلو عسل ریخته خوب بسرشند، صبح، ظهر، شب یک قاشق مرباخورى میل نمایند.

*. دو نسخه برای درمان عفونت مجرای اسپرم
*. براى درمان آن باید آب فراوان و مایعات بسیار بنوشید، همچنین مى‏توانید آب شوید، آب تخم ترشک، آب زیره و شیره‏ى تخم کافشه را مخلوط کنید و به جاى آب بنوشید.

* تخم خیارین، مغز تخم هندوانه، مغز تخم گرمک و مغز تخم کدو را بکوبید و با شیره‏ى تخم خرفه و شربت بنفشه و لعاب اسپرزه مخلوط کنید و هر روز صبح ناشتا بنوشید.

ممنوعات غذایی
درمان مشکلات اسپرم باید با رژیم غذایی مناسب و پرهیز از مواد غذایی مضر یا اصلاح آنها همراه باشد تا نتیجه بدهد! پس خوردن بعضی از مواد غذایی که باعث کاهش اسپرم و ضعف نیروی جنسی می شود یا اسراف در خوردن بعضی از آنها این مشکل را بوجود می آورد ممنوع است که به مهمترین موارد آن اشاره می کنیم:

*.شوید از خانواده آمبلى فراسه: طبیعت آن: گرم و خشک است. مصرف بى‏رویه و زیاد آن باعث کمبود اسپرم و ضعف بینایى خواهد شد.
به فارسى «شبت»، «شود»، «شوت» و در کتب طب سنتى با نام «شبّت» نامبرده مى‏شود.

برگ شوید(شود)
مصرف برگ آن براى گرم‏مزاجان مضر است و خوردن دم‏کرده آن دماغ و بینایى و معده و کلیه و مثانه را ضعیف مى‏کند و اسپرم را کم مى‏کند و اسراف در خوردن شود اسپرم را قطع مى‏کند لذا از این نظر باید با آب‏لیمو و سکنجبین و آب‏غوره و ترشى‏ها خورده شود و سردمزاجان باید با قرنفل و دارچین و عسل بخورند.

تخم شوید
تخم شود از برگ آن گرمتر و خشک‏تر است. در غذاها و ترشى‏ها براى اصلاح معده مفید است. اسراف در خوردن آن هم نیروى جنسى را ضعیف و اسپرم را خشک مى‏کند و بینایی چشم را کم می کند.
مصلح آن: ترشیجات است.البته ترشیجات خودش برای نیروی جنسی مضر است! و برای اصلاح آن باید با شکوفه خرما -در گرم مزاج ها- خورده شود تا ضرری برای نیروی جنسی نداشته باشد.

*.نخودفرنگى از خانواده لیگومیناسه
دانه رسیده آن داراى روغنى است که خاصیت ضد هورمون جنسى دارد.اسراف در خوردن روغن دانه نخود فرنگى مردان را عقیم مى‏کند و خاصیت ضد هورمون جنسى مرد را نیز دارا مى‏باشد.

در زنان نیز باعث چنین حالتى مى‏گردد. دانشمندان معتقدند که عمل ترکیب اسپرم و اول را مختل مى‏سازد نه اینکه باعث شود نطفه مرد و زن از بین برود (مانع عمل لقاح مى‏شود).

در گزارش دیگرى آمده است که در آن گالاکتولیپید و اسانس روغنى فرار یافت مى‏شود. روغن‏دانه آن علاوه بر اینکه خاصیت عقیم‏کننده دارد و مانع تلقیح تخمکهاى ماده توسط اسپرم مرد مى‏شود، از رشد مخاط پوشش داخلى رحم نیز جلوگیرى مى‏کند. در یک آزمایش، کپسول روغن دانه نخودفرنگى به ۷۲۷ زن داده شده است. در مدت دو سال که این کپسولها را مى‏خورده‏اند نرخ آبستنى زنان تا ۶۰ درصد کاهش یافته و در مردها نیز که داوطلبانه از آن خورده‏اند تا ۵۰ درصد نرخ قدرت تلقیح اسپرم آنها کاهش یافته است.

بهر حال مسلم شد که ترکیب شیمیایى ضد بارورى موجود در نخودفرنگى در پروجسترون و استروژن یعنى در هورمونهاى جنسى و انسان دخالت کرده اختلالاتى ایجاد مى‏کند.

*.شیرخشت: از ضررهای شیرخشت رقیق کردن اسپرم و زود انزالی مى‏باشد.مقدار خوراک آن ۱۰۰ گرم مى‏باشد.براى رفع این عوارض باید از روغن بادام و رازیانه استفاده کرد.یا از هم وزن آن ترنجبین استفاده کرد.

*.هسته انگور: طبیعت آن: هسته انگور طبیعتى سرد و خشک دارد.
ترکیب شیمیایى: تانن- روغن به رنگ زرد مایل به سبز.
به سبب مقدارى تانن که دارد بسیار قابض است و ایجاد نفخ و گاز مى‏کند و شکم را بند مى‏آورد و قبض مى‏کند.
خواص درمانى: ترشح ادرار و اسپرم را کم مى‏کند. هسته‏ى انگور براى آنهایى که مثانه و کلیه‏ى ضعیف دارند مضر است.

*.انبه: از نظر هضم ثقیل و نفاخ است، اسپرم را رقیق مى‏کند. برای جبران این ضرر باید روی آن، شیر تازه خورد.

*.میوه انبه‏
طبیعت آن: میوه انبه نارس طبیعتى سرد و خشک، و رسیده شیرین آن طبیعتى گرم و خشک دارد.
اسپرم را رقیق کرده و زیاده‏روى در خوردن آن باعث بند آمدن اسپرم مى‏شود.
*.مغز هسته انبه‏
طبیعت آن: بسیار سرد و خشک است. خوردن بوداده آن، اسپرم را بند مى‏آورد.

*.سداب:
سداب از نظر طبیعت طبق نظر حکماى طب سنتى خیلى گرم و خشک است و تازه آن از نظر گرمى و خشکى معتدل مى‏باشد. حاوى گلوکوزید، آلکالوئید، اسانس و روغن فرار است. برگ و عصاره آن خشک کننده منى(اسپرم) و از بین برنده نیروی جنسی است.
از تمام قسمت‏هاى گیاه بوى ناپسند و تهوع‏آور استشمام مى‏گردد.استعمال داخلى آن نباید بیش از یک گرم در روز باشد.
اسراف در خوردن آن مضّر است و موجب کمى دید چشم مى‏شود و جریان اسپرم را به طور کامل قطع مى‏کند و نیروى جنسى را ضعیف مى‏نماید و از این نظر باید با سکنجبین و انیسون خورده شود.

برگ- سداب‏: نام‏هاى دیگر: سیاب- پیم- سذاب.خوردن آن براى اشخاص ضعیف مضر است.

*.دانه و روغن شاهدانه‏
به فارسى «شاهدانه»، «کنب»، «بنگ» و در کتب طب سنتى و به عربى «قنّب»، «شاهدانج» و «بنج» نامبرده مى‏شود.
طبیعت آن: را بعضى سرد و خشک و بعضى گرم و خشک مى‏دانند.

برگ شاه ‏دانه "مرکب القوى" است زیرا در ابتدا گرمى آن باعث زیاد شدن نیروی جنسی و سپس در اثر سردى باعث تخدیر و سستى شده دچار ضعف هاضمه، نفخ، از بین رفتن اشتها، تغییر رنگ پوست، تضعیف نیروی جنسی، خشک شدن اسپرم، ریختن دندان‏ها، سوء فکر، تکدر روح، ضعیف شدن دید چشم، جنون، مالیخولیا، وحشت و ترس بسیار مى‏شود.
مصرف زیاد یا مصرف دائم آن ترشح اسپرم را کم مى‏کند و اکثرا به‏طور کلى قطع خواهد کرد. مقدار خوراک آن تا ۴ گرم و اسراف در خوردن آن مضر و خطرناک است. براى دور ماندن از این عوارض باید سرخ‏کرده(بو داده) آن را خورد.

*.روغن شاهدانه: هم اسپرم را خشک مى‏نماید.

*.عناب‏: نام‏هاى دیگر: شیلانه- سیلانه- شیلانک- اون‏ناف- زوزوب- سیب‏کوهى- آون‏نافدار- طبرخون- ارج- سنجد جیلان- سنجد گرگان
از ضررهای عناب این است که در معده‏هاى سرد ایجاد نفخ مى‏کند و براى اصلاح آن باید شکر و مویز خورد. بعلاوه ترشح اسپرم را کاهش مى‏دهد و نیروى جنسى را کم مى‏کند. براى پرهیز از این عوارض باید عناب را مخلوط با داروهاى محرک نظیر عسل خورد.

*.فلفل کوهى‏: طبیعت آن: گرم و خشک است و عده‏اى از حکما آن را سرد و خشک مى‏دانند.
به‏طور کلى به فارسى آن را «فلفل کوهى» و در اطراف کرج «فلفل» و در شیراز «دل‏آشوب» مى‏نامند. و در کتب مختلف فارسى «فلفل برّى» و «پنج انگشت» آمده است. توجه شود که در کتابها، گیاه دیگرى به نام «بنطافلن» را نیز «پنج انگشت» گویند و این اسم خاص براى فلفل کوهى نیست. در کتب طب سنتى با نامهاى «اثلق» و «فنجنکشت» آمده است. به عربى این گیاه را «ذو خمسه اوراق» و دانه آن را «حب الفقد» و «حب النسل» (با اینکه نسل را قطع مى‏کند) مى‏نامند. هیجانات جنسى را فرومى‏نشاند و اسپرم را خشک مى‏کند.

*.تخم نیلوفر آبى‏: طبیعت آن: سرد و خشک است.
خواص درمانی: کاهش‏دهنده نیروى جنسى است و قاطع ترشح اسپرم مى‏باشد.

*.کافور: براى اشخاص سردمزاج زیان دارد و موجب تضعیف معده و نیروى جنسى، خشک شدن اسپرم، پیدایش سنگ کلیه و مثانه، قطع اشتها، بیخوابى حتى بوئیدن زیاد آن، پیرى زودرس و سپید شدن مو مى‏گردد.
مقدار خوراک آن تا ۴۰/ ۰ گرم است و ده گرم آن معده را فاسد مى‏کند. چون نیروى جنسى را از بین مى‏برد خطرناک مى‏باشد.

*.بذر گشنیز
مقدار خوراک پودر دانه حد اکثر ۱۲ گرم مى‏باشد و چنانچه مقدار ۱۲۰ گرم از افشره دانه تروتازه گیاه خورده شود ایجاد مسمومیت مى‏کند.
اگر از آب تازه آن خورده شود ایجاد فراموشى و اختلال حواس و چرت و تقلیل اسپرم و ضعف نیروى جنسى مى‏کند و علاج آن بعد از تنقیه معده و ایجاد قى و اسهال، خوردن زرده تخم‏مرغ نیم‏پز با فلفل و نمک و سوپ مرغ چاق و چرب است و اگر با دارچین خورده شود بیشتر مؤثر است و ضمنا براى اشخاص مبتلا به نفس‏تنگى و آسم نیز مضر است.

*.زیره(مصرف زیاد آن): قطع کننده اسپرم است.

امیدوارم با رعایت این موارد شما هم مثل بعضی از مراجعین ما که آزمایش اسپرم آنها بهتر شده، نتیجه بگیرید و در قسمت نظرات آن را منعکس کنید یا از طریق تلفن یا ایمیل با ما در ارتباط باشید و تجربیات خود را بعد از استفاده از این گیاهان دارویی و رعایت رژیم غذایی به دیگران منتقل کنید.
صادق عطار
۲۲ اسفند ماه ۱۳۹۴

۰۹۱۲۷۵۰۲۰۰۸

منابع این تحقیق:
همیشه لاغر و سلامت باشید.
نسخه شفا - گل و گیاه.
دائره المعارف بزرگ طب اسلامى (نورانى).
اسرار گیاهان دارویى.
دائره المعارف گیاه درمانى ایران.
پژوهشى در اعجاز علمى قرآن، ج‏۲، صفحه ۴۹۷
مجموعه مقالات قرآن و طب، ج‏۳بخش‏ اول، صفحه ۳۳۵
نابارورى و منع بارورى در پزشکى ایران.
طب سنتى سینا، درمان بیماریهاى مختلف با گیاهان دارویى، صفحه ۱۶۶
طب الصادق علیه السلام (دریایى)، متن، صفحه ۱۸۵
دانشنامه طب اهل بیت علیهم السلام بر اساس طب الأئمه علیهم السلام، صفحه ۲۲۱
مسایل مستحدثه پزشکى، ج‏۱، صفحه ۲۲۷
دائره المعارف طب سنتى (گیاهان دارویى)
قرآن و طب
معارف گیاهى
دارونامه طوبا (گزیده داروهاى مجرب پزشکى ایرانى)
آنسوى آیه ها، نگرشى بر اعجازهاى پزشکى قرآن، صفحه ۹۱٫