نام من شلغم است.

به انگلیسی مرا turnip می گویند.

من از نظر طبیعت طبق نظر حکمای طب سنتی گرم و ترهستم .

شیره غده من در رفع سرفه های مزمن و نزله های برونشیتی نافع است و غده ریشه ام که پخته و خورده شود نیز سرفه را تسکین می دهد و سینه را نرم می نماید .

مقوی دید چشم و اشتها آور و مهیج باه(شهوت) و زیاد کننده ترشح اسپرم و مدر(ادرار آور) هستم و سنگ مثانه را خرد و دفع می نمایم .

برگ های تازه و پخته من بیشتر مدر است ولی بطیی الهضم و نفاخ می باشد به همین دلیل برای استفاده از خواص آن برگ تازه پخته من را با فلفل و زیره و شیرینی ها باید خورد که ضمن بهره گیری از خواص من از نفخ آن احتراز شود و هضم من نیز تسهیل و تسریع گردد .

من دارای فقط هشت درصد مواد نشاسته ای دو درصد چربی و دو درصد مواد سفیده ای هستم و مقداری سلولز دارم و به همین جهت است که خوردن من شخص را سیر می کند و نیروی لازم به او می دهد ولی کسی را چاق نمی کند .

من برای مبتلایان به مرض قند ضرر ندارم بلکه با داشتن مواد مفید دیگر به درمان آن کمک می کنم . مواد سفیده ای من مناسب اعصاب و مغز بوده و قوه حافظه را زیاد می کند و به اعصاب نیرو می بخشد . من دارای ویتامین آ _ ب _ پ _ ث هستم و املاحی مانند فسفر کلسیم گوگرد منیزی و ید دارم و مقدار کمی در من ارسنیک و گوهر شب چراغ روبیدیم وجود دارد و تنها گیاه خوراکی هستم که این دو عنصر مفید را با هم جمع دارد .

روبیدیم از عناصر مفیدی است که در هر گیاه پیدا می شود آن را مفید کرده و اثر مواد و عناصر شفا بخش آن را چندین برابر می کند و نیز به علت وجود ارسنیک و این گوهر گران بهاست که خوردن من از سخت ترین امراض یعنی جذام جلوگیری می کنم .

در من یک ترکیب میکروب کش با طیف وسیع وجود دارد که بسیاری از میگروب ها و ویروس ها را از بین می برد و روی این اصل است که من زکام و سرما خوردگی را معالجه کرده و از ابتلای به آن جلوگیری مینمایم .

من خلط آور و درمان کننده سرفه مخصوصا سرفه های خشک هستم و سینه و شکم را نرم می کنم و برای مداوای آنژین، تنگ نفس _سیاه سرفه تجویز می شوم . غذاهایی که با من پخته می شوند در برابر میکروب های هوا و فساد در امان می باشند .

من از شب کوری جلوگیری می نمایم و غرایز جنسی را تقویت می گنم .

شستشو با آب جوشانده من جهت جهت ترکیدن پوست و شقاق _ نقرس _ خارش مفید است .

من مقاومت بدن را در برابر جمیع امراض زیاد می کنم و درد مفاصل و اعصاب را تسکین می دهم .

فشار خون را پایین می آورم و از رقت خون جلوگیری می کنم و در تقویت تخمدان ها و آلات تناسلی نقش اساسی دارم و رحم را برای پرورش نوزاد سالم و قوی تقویت کرده و زنان را مستعد آبستنی می کنم . من ادرار را زیاد می کنم و این خاصیت در ساقه های نازک و نورسته گیاه من خیلی زیاد است و به همین علت و داشتن گوگرد فراوان سنگ های کلیه و مثانه را از بین می برم . ضماد من دمل را باز می کند و اورام را فرو می نشاند به اطفالی که دچار برفک شده اند از جوشانده من بخورانید و اثر آن را ببینید .من اشتها را زیاد می کنم و در درمان سرما خوردگی و بیماری های عفونی و تقویت عمومی بدن تاثیر بسیار زیادی دارم و برای رشد و استحکام استخوان بندی وازبین بردن جوش صورت ( غرور ) بسیار مفیدم.

آب من نیز به دلیل داشتن انسولین گیاهی و ویتامین های مفید برای درمان مرض قند و سنگ مثانه مفید است .
تذکر: کسانی که از نظر هضم غذا معده و یا روده های ظریف دارند باید از مصرف شلغم خودداری نمایند . مصرف من در درمان کم خونی نیز تجویز شده است زیرا باعث افزایش گلبول های قرمز می شوم .

در فصل زمستان تا می توانید از وجود من استفاده کنید و تمام سال از منافع بهرهمند شوید .

خواص شلغم طبق روایات :

امام صادق(ع ) فرمود :
بر شما باد شلغم . آن را بخورید و پیوسته خوردنش را استمرار بخشید و آن را از همه کس جز آنان که اهلش هستند پنهان بدارید زیرا همه رگی از جذام دارند این رگ را با شلغم بسوزانید .

نشانه های شلغم خوب :
۱-شلغم پر باشد بنابراین اگر وسط آن شل باشد و با فشار انگشت فرو برود پلاسیده و مانده است و اگر پخته و مصرف شود در روده ها تولید نفخ می کند .

۲-پوست خارجی شلغم باید براق و شفاف باشد .