سیاه دانه(شُونیز)

گونه ای از من در ایران کاشته می شود که به سیاه دانه مزروعی معروف است و همان گونه در اروپا تولید شده که نامشn.sative البته اروپایی ها مرا با"زیره سیاه"یک چیزمیدانند شاید بخاطر تشابه زیاد خواص من با آن گیاه هست اما من با آن گیاه متفاوتم.

من بهترین وموثرترین خوراکی برای بازکردن قاعدگی زنان هستم.

همچنین مرا برای ترمیم ضعف بدن و رفع مسمومیتهای خون و در موارد بزرگ بودن کبد،تهوع،شکم درد،یبوست وبرای تقویت زنان بعد از وضع حمل تجویز می کنند.

من ترشح شیر را زیاد می کنم.

جالب است بدانید اثر من تا ۷ سال در بدن باقی می ماند.

 

اگر مرا سرخ کرده(تفت دهید) و کوبیده با روغن زیتون چند جوش دهید و چندقطره ازآنرا دربینی بچکانید برای ازبین بردن زکامی که همراه با عطسه زیاد است مفیدم.

دود و بخور من حشرات را فراری می دهد.

ضماد سوخته من با موم و روغن و حنا از ریزش مو و طاسی جلوگیری می کند و در صورت مداومت باعث رویش مو می شود.

کمپرس جوشانده من بر سر زکام را درمان می کند.

طبیعت من خیلی گرم وخشک هستم زیادخوردن من برای گرم مزاجها ضرر دارد برای همین مرا با سرکه بخیسانند ومیل کنند.

همچنین اگر می خواستید مرا زیاد بخورید،با کتیرا بخورید تا مشکلی برای کلیه های شما پیش نیاید. شاید بخاطر همین طبیعت گرم،مرا در سرکه ترشیجات می ریزند تا سردی سرکه را تعدیل کند.

 

مرا باروغن کنجد مخلوط می کنند تا از حرارتم کاسته شود و بر تاولهای پوستی می زنند.

چون روغن من کاربردهای زیادی-خصوصا در مورد ضعف جنسی- دارد روش تهیه آن را به شما یاد می دهم تا از آن استفاده کنید.

 

 روغن سیاهدانه

 ۱۵۰گرم سیاهدانه را در یک لیتر آب گذاشته به آرامی حرارت دهید تا مقدار آب به نصف برسد بعد آنرا باروغن زیتون با بو و تصفیه نشده یا روغن کنجد مخلوط کرده و باز هم آنقدر حرارت ملایم دهید تا آب آن بخار شود.

 

 سیاهدانه در احادیث

من افتخار دارم که مورد تاکید رسول خدا و ائمه اطهار-که طبیبان جان و روح انسانها هستند- قرارگرفته ام.

مثلا امیرمومنان می فرمایند کسی نزد رسول خدا آمد و از دردی که در شکم خود داشت اظهار ناراحتی کرد.رسول خدا به او فرمود در مقداری عسل سه یا پنج یا هفت دانه سیاه دانه بینداز و بخور تا به اذن خدا بهبود یابی.آن مرد نیز این کار را انجام دادوخوب شد.

 

همچنین امام صادق در داستانی از حضرت مسیح که درد پهلو گرفته بود مخلوط عسل و سیاه دانه و روغن زیتون را شفای درد پهلو ی حضرت عیسی عنوان کرده اند که به دانش نبوت از جانب خدا به ایشان تعلیم شده بود.

ضمنا حضرت صادق در حدیثی دیگر خوردن مقداری از من را در شب،علاج قطره قطره آمدن ادرار شخصی که از آن شکایت می کرد تجویز کرده اند.

Overall rating